Z UKE każde dziecko może się nauczyć kodowania
07 grudnia 2017
We wtorek ustanawialiśmy rekord Guinnessa w programowaniu, wczoraj kodowaliśmy z uczniami z Instytutu Głuchoniemych, a dziś w Łodzi zorganizowaliśmy warsztaty dla dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Nasz cel to przez zabawę uczyć poruszania się po cyfrowym świecie.
Zajęcia prowadzone przez przedstawicieli UKE, odbywają się w ramach obchodzonego 3 grudnia Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Dziś na terenie dworca Łódź Fabryczna uczyliśmy dzieci z różnego rodzaju niepełnosprawnościami kodowania i programowania. W zajęciach wzięły udział m.in. dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 4 w Łodzi oraz ze Szkoły Specjalnej w Łodzi Żabieńcu.
Za pomocną maty Inteligentnego Miasta uczniowie poznawali czym jest krokowe wykonywanie działań, algorytm, instrukcje warunkowe, pętle, zmienne czy funkcje. Dzieci zmierzyły się z takimi zadaniami jak automatyczne włączanie i wyłączanie latarni miejskich oraz podnoszenie i opuszczanie szlabanów kolejowych.
Kodowanie w Muzeum
Wspólnie z Łódzką Koleją Aglomeracyjną udowodniliśmy, że kodować może każdy. Pokazały to też zorganizowane w środę zajęcia, w których wzięło udział dziesięcioro dzieci z Instytutu Głuchoniemych im. ks. Jakuba Falkowskiego w Warszawie – placówki szkolno-wychowawczej dla osób z wadą słuchu. Zajęcia odbyły się w Muzeum Powstania Warszawskiego.
Do kodowania dzieci używały gry Scottie Go. To połączenie realnych, kartonowych klocków służących do pisania przez graczy programów oraz aplikacji, która pozwala zeskanować te programy i przekształcić je na ruch i zachowanie Scottie’go oraz poznanych w grze innych bohaterów. Zajęcie prowadzone były przez przedstawicieli UKE z pomocą trenerów języka migowego.