Ustanawiamy rekord Guinnessa w programowaniu
05 grudnia 2017
Radość jaką dają nowe technologie i duma z uczestniczenia w tak niezwykłym wydarzeniu, jakim jest ustanawianie rekordu Guinnessa, towarzyszyły wszystkim, którzy uczestniczyli we wtorek w niezwykłej lekcji programowania. Odbyła się ona jednocześnie w 52 szkołach w całym kraju oraz jednej na Litwie, w ramach akcji Code & Share. Programuj z klasą.
Urząd Komunikacji Elektronicznej był współorganizatorem i partnerem strategicznym tego wydarzenia. Akcję zorganizowała Fundacja ArchitectsPL.
- Dbamy o to, by młode pokolenie sprawnie i bezpiecznie poruszało się po cyfrowym świecie. Uczymy dzieci podstaw programowania, pokazujemy jak kreatywnie korzystać z nowych technologii. Akcja Code & Share idealnie wpisuje się w nasze działania – mówił Prezes UKE Marcin Cichy. Dodawał, że wydarzenie jest zwieńczeniem całorocznych wysiłków Urzędu na rzecz edukacji najmłodszych.
Marcin Cichy odwiedził Gimnazjum i Szkołę Podstawową im. Jana Gutenberga w Warszawie, która stała się „centrum dowodzenia” akcji Code & Share. To był ważny dzień dla placówki. Korytarze i klasy pełne były dzieci biorących udział w specjalnej lekcji. Na profilu na Facebooku szkoła relacjonowała na żywo przebieg wydarzenia.
Kodowanie w jednym czasie
Lekcja zaczęła się o 10.30 i wzięli w niej udział uczniowie z klas 4-7 szkół podstawowych. Wszyscy uczestnicy programowali Grę „Ciepło-Zimno” z wykorzystaniem komponentu PISAK w programie Scratch. Zgodnie z regulaminem akcji, w salach, gdzie trwało ustanawianie rekordu, przebywali tylko uczniowie, instruktorzy lub nauczyciele, dwóch świadków, osoby odpowiadające za pomiar czasu orazprzedstawiciel firmy audytowej.
- W Polsce pracuje obecnie około 250 tys. programistów, ale wciąż brakuje około 30-50 tys. Tymczasem świat cyfrowy w coraz większym stopniu decyduje o przyszłości nowoczesnych gospodarek, musimy więc wspierać podnoszenie kompetencji cyfrowych Polaków i rozwój społeczeństwa informacyjnego - podkreślał Prezes UKE.
Teraz czekamy na oficjalne zatwierdzenie rekordu przez Guinnessa.
Poza UKE i ArchitectsPL w akcję włączyły się Fundacja Szkolna oraz miasta:Warszawa, Gdańsk, Płock, Lublin, Poznań, Siemiatycze oraz Gmina Rozogi. Akcja wspierana jest m.in. przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Polską Izbę Informatyki i Telekomunikacji, Polskie Towarzystwo Informatyczne, Szerokie Porozumienie na Rzecz Rozwoju Umiejętności Cyfrowych w Polsce oraz Fundację Orange.
Nauka przez cały rok
UKE prowadzi kampanie w zakresie edukacji cyfrowej, kierowane do najmłodszego pokolenia. Tylko w tym roku w zajęciach „Klikam z głową” wzięło udział 40 tys. dzieci. W ramach akcji #kodujzUKE ponad 400 uczniów poznało podstawy programowania.
W przyszłym roku planujemy kodowanie dla 1,8 tys. dzieci i przeszkolenie 50 tys. dzieci w ramach „Klikam z głową”.