Dostępność cyfrowa dla osób z niepełnosprawnością wzroku
06 czerwca 2023
Internet to medium, w którym dominuje przekaz wizualny. Jak zatem zapewnić dostępność do treści osobom z niepełnosprawnością wzroku? I co właściwie daje dostępność cyfrowa?
Osoby niewidome mogą korzystać z oprogramowania, które odczytuje tekst ze stron internetowych lub na bieżąco generuje wersję napisaną w alfabecie Braille'a (tzw. Monitory brajlowskie). Zgodność strony www z wytycznymi WCAG 2.1 gwarantuje poprawne działanie oprogramowania wspomagającego, dając osobom niewidomym dostęp do wszystkich treści serwisu.
Z kolei dla osób słabowidzących ważne jest, aby tekst posiadał odpowiedni kontrast. W tym celu wysoce pożądane jest stworzenie alternatywnych wersji kolorystycznych serwisów (tzw. wersje kontrastowe). Bardzo ważna jest również możliwość powiększania strony bez utraty jej czytelności.
Natomiast w przypadku daltonizmu, który polega na zaburzeniach w odróżnianiu kolorów, na ogół zielonego i czerwonego, mogą występować problemy z poruszaniem się po stronach, na których elementy służące do nawigacji wyróżniają się tylko barwą.
Osoby niewidome nie korzystają z myszki czy z touchpada – poruszają się po stronie za pomocą skrótów klawiszowych.
Rozwiązania, z jakich korzystają osoby niewidome:
Czytnik ekranu jest głównym narzędziem, który osoby niewidome wykorzystują do obsługi komputera i urządzeń mobilnych. Ten specjalny program przetwarza tekst na mowę. Pozwala też sprawniej nawigować po takich elementach jak na przykład: nagłówki, listy, linki. Dokładniejszy opis, jak działa czytnik, znajdziesz w artykule o testowaniu dostępności cyfrowej z wykorzystaniem technologii asystujących.
Niektórzy użytkownicy korzystają z monitora brajlowskiego Gdy podłączą go do komputera lub urządzenia mobilnego, to monitor brajlowski przetworzy tekst, który jest na ekranie, na odpowiednie znaki w alfabecie Braille’a, które użytkownik odczyta za pomocą dotyku. Dzięki temu urządzeniu osoby niewidome mogą czytać treści stron, aplikacji czy dokumentów.
Najczęstsze problemy, z jakimi spotykają się osoby z niepełnosprawnością wzroku w internecie:
- nieopisane lub źle opisane przyciski i linki – sprawiają, że nie wiadomo, co się wydarzy po ich użyciu,
- brak możliwości obsługi jakiegoś elementu za pomocą klawiatury lub odpowiedniego gestu na ekranie smartfona,
- przycisk widoczny na ekranie nie jest widoczny dla czytnika ekranu,
- brak struktury nagłówków, co wymusza czytanie całej treści, zamiast korzystania ze skrótów klawiaturowych, czy gestów,
- brak tekstów alternatywnych dla grafik – krótkiego opisu, co znajduje się na np. zdjęciu czy załączonym wykresie.
Elżbieta Michalková, główny specjalista, Departament Polityki Konsumenckiej
Przeczytaj także:
Dostępność to prawo, a nie luksus