Warsztat regulacyjny dla ekspertów z krajów V4 w ramach Polskiej Prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej
07 listopada 2024
Urząd Komunikacji Elektronicznej zorganizował 5 listopada warsztat w ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. Warsztat był poświęcony regulacji rynków 3a i 3b w Polsce, Czechach, na Słowacji i Węgrzech oraz sytuacji na rynku 18/2023.
W warsztacie regulacyjnym wzięli udział eksperci z Departamentu Regulacji i Departamentu Strategii i Analiz zajmujący się regulacją ww. rynków w UKE, przedstawiciele departamentów regulacyjnych CTU – Czeskiego Urzędu ds. Telekomunikacji, RU – słowackiego Urzędu regulacyjnego ds. komunikacji elektronicznej i usług pocztowych oraz NMHH – węgierskiego Krajowego Urzędu ds. Mediów i Informacji.
Gości powitała Pani Anna Rogozińska, Dyrektor Departamentu Spraw Zagranicznych, która przywołała cel oraz ważne filary polskiej prezydencji 2024-2025 – bezpieczeństwo obywateli, wyzwalanie potencjału rozumiane jako zdynamizowanie współpracy na wielu poziomach oraz konektywność czyli spajanie regionu w obszarach energii, infrastruktury drogowej i cyfrowej. Wskazała również, że warsztat na temat regulacji rynków wpisuje się w założenia trzeciego filaru.
Pani Dyrektor Departamentu Regulacji Dorota Gąsiorowska wskazała na znaczenie wymiany informacji oraz doświadczeń, w zakresie analiz i regulacji rynków LLU i BSA oraz podkreśliła, że warszat stanowić będzie istotny wkład w doskonalenie wiedzy w tym zakresie oraz polepszanie współpracy pomiędzy organami regulacyjnymi państw Grupy Wyszehradzkiej. Każdy z krajów szczegółowo przedstawił sytuację w swoim kraju na ww. rynkach, pojawiające się trendy oraz największe wyzwania z punktu widzenia regulatorów. Po prezentacjach wywiązała się żywa dyskusja i wymiana informacji między ekspertami.Podczas dalszej części warsztatów eksperci z Polski, Czech, Słowacji oraz Węgier prezentowali swoje doświadczenia w zakresie regulacji wspomnianych rynków właściwych, jak również plany na przyszłość. W przypadku rynków 3a i 3b we wszystkich krajach występuje operator o znaczącej pozycji rynkowej (jedynie na Węgrzech jest dwóch SMP), jednakże różny jest zakres regulacji, w szczególności geograficzny. Rynek 18/2003 w całości regulowany jest jedynie w Polsce. Węgry regulują go w zakresie transmisji radiofonicznej, a Słowacja i Czech już dawno go zderegulowany. Warsztaty wykazały, że w podejściu poszczególnych organów regulacyjnych istnieją zarówno podobieństwa, jak i istotne różnice wynikające z różnej sytuacji rynkowej, bądź uwarunkowań krajowych, co tym bardziej wskazuje na zasadność przeprowadzenia wspomnianych warsztatów.Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy wyrażali zadowolenie oraz znaczenie wymiany wiedzy na poziomie eksperckim oraz podkreślili wagę prezentacji wspólnego stanowiska Grupy Wyszehradzkiej na forum międzynarodowym.