UKE realizuje projekt wdrożenia systemu AML w Polsce
31 grudnia 2024
Urząd Komunikacji Elektronicznej zawarł z Centrum Projektów Polska Cyfrowa Porozumienie o dofinansowanie prowadzonego w partnerstwie z Ministerstwem Cyfryzacji projektu wdrożenia systemu AML – Advance Mobile Location. Dzięki AML służby ratunkowe będą mogły o wiele szybciej i z większą precyzją niż dotychczas namierzać lokalizację osób wzywających pomocy. Porozumienie zostało zawarte 12 grudnia 2024 r.
Obecnie wykorzystywane systemy lokalizacji są obarczone wieloma niedogodnościami, które mogą poważnie utrudnić lub opóźnić dotarcie służb ratunkowych na czas. Wyzwaniem bywa określenie lokalizacji w obszarach słabiej zabudowanych, a także trudny do pokonania stres i dezorientacja, które dotykają ludzi potrzebujących pomocy.
Usługa AML stanowi remedium na te wyzwania: znacząco skraca czas potrzebny na ustalenie lokacji dzwoniącego i eliminuje konieczność pełnej świadomości wzywającego pomocy odnośnie do miejsca, w którym się znajduje. Funkcja AML, wykorzystująca wbudowane funkcje lokalizacyjne telefonów, aktywuje się automatycznie podczas wybrania numeru alarmowego i przekazuje do służb ratunkowych dane lokalizacyjne bezpośrednio z urządzenia, z dokładnością do kilku metrów.
Dzięki temu wzywający pomocy nie musi mówić, gdzie się znajduje, a dyspozytor nie musi ustalać położenia dzwoniącego – system przekazuje te dane automatycznie, kilka razy podczas trwania połączenia głosowego. Skrócenie łańcucha pozyskiwania informacji przekłada się na skrócenie czasu reakcji służb: według danych Komisji Europejskiej, uzysk ten wynosi średnio 30 sekund, co może mieć kluczowe znaczenie w sytuacjach zagrożenia zdrowia lub życia, gdy liczy się każda sekunda. Co istotne, usługa ta działa tak samo precyzyjnie w obszarach miejskich, jak i w obszarach słabiej zurbanizowanych i niezamieszkałych.
System automatycznej lokalizacji uruchamia się wyłącznie podczas połączeń z numerami alarmowymi, zaś dane lokalizacyjne objęte tajemnicą telekomunikacyjną, są przekazywane służbom wyłącznie podczas trwania takiego połączenia i po określonym czasie usuwane.
Wdrożenie AML jest przewidziane przez Dyrektywę EKŁE (Europejski Kodeks Łączności Elektronicznej), a tym samym przez obowiązujące już Prawo komunikacji elektronicznej. Rozwiązanie to wprowadzono już w większości krajów Unii Europejskiej. Pełne uruchomienie wszystkich funkcjonalności usługi AML w Polsce jest przewidywane na 2027 r.
Projekt AML realizowany przez UKE jako Beneficjenta oraz Ministerstwo Cyfryzacji jako Partnera, finansowany jest ze środków działania FERC.02.04 „Współpraca międzysektorowa na rzecz cyfrowych rozwiązań problemów społeczno-gospodarczych” w ramach programu Funduszy Europejskich na Rozwój Cyfrowy 2021-2027. Budżet projektu wynosi 32 673 112,00 PLN, z czego 79,71% stanowią środki UE (EFRR), a 20,29 % stanowi współfinansowanie krajowe z budżetu państwa.