zdjęcie grupowe przedstawiające polskiego astronautę i inne osoby

Sławosz Uznański, polski astronauta projektowy, dołącza do grona krótkofalowców!

Sławosz Uznański, który ma szanse zostać następcą Mirosława Hermaszewskiego i jako drugi Polak zagościć w przestrzeni kosmicznej, przystąpił wczoraj w UKE do egzaminu na świadectwo klasy A operatora urządzeń radiowych w służbie amatorskiej. Egzamin oczywiście zakończył się sukcesem!

Zdanie egzaminu, obejmującego szerokie spektrum zagadnień – od radiofizyki, elektroniki, elektryki, kodów używanych w amatorskiej łączności radiowej aż po historię telekomunikacji – pozwoli naszemu astronaucie na uzyskanie licencji i otrzymanie znaku wywoławczego.

Nie sposób przecenić znaczenia udziału polskiego astronauty dla rozwoju popularności tego fantastycznego hobby, które tak pięknie łączy wiedzę z zakresu nauk ścisłych i przyrodoznawczych z kreatywnością i ciekawością świata – czyli absolutnymi podstawami postępu i rozwoju naszej cywilizacji.

Warto przypomnieć, że radioamatorzy są obecni w kosmosie już od wczesnych lat 60. ubiegłego wieku, gdy na orbitę trafił pierwszy satelita amatorski, OSCAR (Orbiting Satellite Carrying Amateur Radio)1. Radioamatorzy w kosmicznym wyścigu wyprzedzili nawet wielkie koncerny telekomunikacyjne: pierwszy komercyjny satelita telekomunikacyjny trafił na orbitę miesiąc po trzecim satelicie z programu OSCAR, który w marcu 1965 r. jako pierwszy umożliwił retransmisję sygnałów z Ziemi, a tym samym nawiązanie łączności transoceanicznej. 

Sławoszowi Uznańskiemu gratulujemy nowych uprawnień, a was – niezmiennie – zachęcamy do zainteresowania się fascynującym światem fal radiowych!