Projekt współpracy rozwojowej dla NCEC
17 listopada 2022
17 listopada 2022 r. odbyła się konferencja zamykająca projekt współpracy rozwojowej, który był realizowany od grudnia 2021 r. na rzecz regulatora z Ukrainy (Państwowej Komisji Regulacji Łączności Elektronicznej, Częstotliwości Radiowych i Usług Pocztowych Ukrainy, skr. ang. NCEC). W konferencji zamykającej uczestniczyli Prezes UKE, Zastępca Prezesa UKE, Przewodniczący NCEC, jeden z Komisarzy NCEC, Koordynator Projektu i jego bezpośredni uczestnicy - przedstawiciele NCEC i eksperci UKE.
W ramach projektu zostały zrealizowane dwa warsztaty poświęcone kwestiom dotyczącym: telekomunikacyjnej usługi powszechnej, podstaw prawnych wspierania rozwoju szerokopasmowego Internetu w Polsce i UE; monitorowania realizacji inwestycji w sieci szerokopasmowe oraz obowiązków licencyjnych związanych z planowanym przydzieleniem w Polsce pasma 3,5 GHz, także planowanymi działaniami mającymi na celu uniknięcie zakłóceń wewnątrz- i poza- pasmowych dla systemów TDD; norm jakościowych w zakresie Internetu szerokopasmowego i sposobów ich monitorowania.
Pierwszy warsztat odbył się w podziale na kilka sesji, które odbyły się zdalnie w dniach: 20-23 grudnia 2021 r., 23 lutego 2022 r. i obejmował wszystkie tematy projektu.
Drugi warsztat, również zrealizowany w formie zdalnej, dot. dostępu do Internetu szerokopasmowego odbył się w dniach 8 oraz 10 listopada br., i służył wsparciu kolegów z NCEC w:
- przygotowaniu dokumentów, które służyłyby regulatorowi ukraińskiemu w wykonywaniu zadań: studium algorytmu działań podejmowanych przez UKE na podstawie przepisów dotyczących dostępu do Internetu szerokopasmowego,
- opracowaniu struktury organizacyjno-technicznej, wymagań technicznych oraz obliczenia kosztów wdrożenia odpowiedniej aplikacji jako podsystemu systemu monitorowania jakości usług w Ukrainie,
- sporządzeniu wykazu kryteriów wyboru miejscowości, w których zapewnienie dostępu do Internetu szerokopasmowego powinno być priorytetem,
- przygotowaniu metodologii kontroli projektów infrastrukturalnych.
W warsztatach po stronie ukraińskiej obok przedstawicieli NCEC wzięli także udział przedstawiciele ukraińskiego Ministerstwa Transformacji Cyfrowej.
Z podsumowania realizacji projektu wynika, że, pomimo trudnych warunków, wszystkie działania udało się zrealizować i omówić najbardziej istotne dla beneficjenta tematy. Niestety wszystko musiało odbyć się w formie zdalnej, najpierw z powodu pandemii Covid-19, a następnie z powodu wojny w Ukrainie. Obie strony oceniły projekt pozytywnie i zapowiedziały kontynuację współpracy, która zwłaszcza teraz w obecnej sytuacji geopolitycznej jest tak bardzo ważna.
Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP: www.gov.pl/polskapomoc