Prezes UKE na WSIS+20 High-Level Event 2025

Prezes UKE na WSIS+20 High-Level Event 2025

W dniach 7-11 lipca w Genewie odbyło się międzynarodowe wydarzenie WSIS+20 High-Level Event 2025 organizowane rokrocznie przez Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny (ITU) oraz Organizację Narodów Zjednoczonych do spraw Edukacji, Nauki i Kultury (UNESCO), Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP), Konferencję Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD), we współpracy z ponad 50 innymi agendami ONZ. W konferencji i przebiegającym równolegle Forum ds. Sztucznej Inteligencji  wzięło udział łącznie 11 tysięcy uczestników ze 160 państw. Wydarzenie śledziło także tysiące uczestników on-line. W tym roku dyskusje i panele dotyczyły przede wszystkim przyszłości wykorzystania technologii z korzyścią dla wszystkich użytkowników, tak, aby nikt nie był wykluczony w czasie szybkiego rozwoju technologii komunikacyjnych i Sztucznej Inteligencji

Prezes UKE uczestniczył w wielu ważnych dyskusjach: na temat przyszłości regulacji, Sztucznej Inteligencji czy rozwoju normalizacji. Brał także udział w dyskusjach okrągłego stołu i panelach dyskusyjnych liderów, których podczas pięciu dni wydarzenia było 13.

Prezes UKE Jacek Oko poprowadził panel liderów dotyczący umiejętność cyfrowych „Wypełnianie luki w umiejętnościach cyfrowych: strategie przekwalifikowania i podnoszenia kwalifikacji w zmieniającym się świecie”. Dyskusję otworzyło wystąpienie  Pana Cosmasa Zavazava, Dyrektora Biura Rozwoju Telekomunikacji ITU. W Panelu uczestniczyli także:

  • Pani Celeste Drake, Zastępca Dyrektora Generalnego Światowej Organizacji Pracy z siedzibą w Szwajcarii,
  • Pani Ekaterine Imedadze, Komisarz, Guzińskiej Narodowej Komisji Komunikacji  z Gruzji,
  • Pani Anna Sophie Herken, Członek Zarządu, Niemieckie Towarzystwo Współpracy Międzynarodowej z Niemiec,
  • Prof. Himanshu Rai, Dyrektor, Indyjski Instytutu Zarządzania z Indii,
  • Pani  Gillian Hinde, Globalny Lider Odpowiedzialności Korporacyjnej z Ernst & Young,
  • Pan Michele Cervone d'Urso , Ambasador Uniii Europejskiej przy Organizacji Narodów Zjednoczonych
  • Pan Hubert Vargas-Picado, Wiceminister, Ministerstwo Nauki, Innowacji, Technologii i Telekomunikacji z Kostaryki.

Paneliści przedstawili swoje dokonania i opinie dotyczące kluczowych strategii odpowiadających na pojawiające się cyfrowe potrzeby na rynku pracy. Dyskutowano m.in. o:

  • rozwiązaniach, które powinny wprowadzać rządy, aby adresować potrzeby cyfrowych umiejętności,
  • umiejętnościach cyfrowych, które są niezbędne dla udanej transformacji cyfrowej,
  • rozwoju umiejętności cyfrowych wszystkich grup społecznych i wiekowych, w tym osób z szczególnymi potrzebami. 

 

Kolejnego dnia obrad. Prezes UKE był prelegentem w panelu liderów „Piksele moralne: malując etyczny krajobraz w społeczeństwie informacyjnym”. W rozmowie brali udział również:

  • Pani Vanessa Matz, Minister Modernizacji Administracji Publicznej, odpowiedzialnA za przedsiębiorstwa publiczne, zarządzanie majątkiem państwowym, cyfryzację i politykę, Belgijski Rząd Federalny,
  • Dr. Belete Getahun, Minister, Ministerstwo Innowacji i Technologii z Etiopii,
  • Pan Abdulbaset Albaour, Minister, Generalny Urząd ds. Łączności i Technologii Informacyjnych z Libii,
  • Pan Ernesto Rodríguez Hernández, Pierwszy Wiceminister, Minister Komunikacji Republiki Kuby
  • Prof. Salma Abbasi, Założycielaka i Prezeska, eWorldwide Group

 

Prezes UKE podczas dyskusji odniósł się do zagrożeń stwarzanych przez AI oraz możliwości wykorzystania tej technologii w edukacji. Przedstawił dwie strony AI - jedna to ostrożność i ochrona ogólnoludzkich wartości etycznych przed zalewem fałszywych treści, a druga strona to wykorzystanie AI dla dalszego rozwoju społeczeństwa. Prezes Jacek Oko podkreślił, że kluczem do budowania odporności społecznej jest edukacja. Edukacja, która pozwala każdemu obywatelowi, od dziecka po seniora, rozróżnić treści zmanipulowane od prawdziwych, a także zrozumieć intencje, jakie za nimi stoją – czy zostały wygenerowane w dobrej czy w złej wierze. Prezes Oko mówił podczas panelu:

Nie bójmy się AI, wręcz przeciwnie - wykorzystajmy ją jako potężne narzędzie w misji edukacyjnej. Potraktujmy jako spersonalizowanego asystenta w nauce, skierowanego do osób o szczególnych potrzebach, z niepełnosprawnościami intelektualnymi, w spektrum autyzmu czy do seniorów, dla których tradycyjne metody bywają barierą.

Prezes UKE na zakończenie swojej wypowiedzi podkreślił że: Naszym nadrzędnym celem jest tworzenie bezpiecznego internetu. A bezpieczny internet w erze AI oznacza znacznie więcej niż tylko szybki i niezawodny. Oznacza internet pozbawiony manipulacji, który na nowo staje się tym, czym miał być u swoich początków – wiarygodnym i sprawdzonym źródłem wiedzy. Wykorzystajmy więc AI, by uczyć o AI.

Prezes UKE podczas wydarzenia odbył wiele spotkań dwustronnych z Kierownictwem ITU:

  • Panem Thomasem Lamanuskasem, Zastępcą Sekretarza Generalnego ITU,
  • Panem Cosmasem Zavazava, Dyrektorem Biura Rozwoju Telekomunikacji ITU,
  • Panem Seizo Onoe, Dyrektorem Biura Normalizacji Telekomunikacji
  • Panią Dianą Tomimura, Zastępcą Dyrektora Biura Radiokomunikacji ITU.

Podczas rozmów omówiono realizowane projekty ITU, w których zaangażowani są eksperci UKE oraz dotychczasową i przyszłą współpracę UKE z ITU. Prezes UKE wraz z przedstawicielami Ministerstwa Cyfryzacji spotkał się również z Panem Syahrilazlim Mahammadem, Dyrektorem ds. korporacyjnych i międzynarodowych w Malaysian Communications and Multimedia Commission. Podczas rozmów omówiono stan rozwoju rynków łączności elektronicznej w Malezji i Polsce, kluczowe projekty dotyczące umiejętności cyfrowych w tych krajach. Rozmawiano o planach obu krajów do kandydowania do Rady ITU oraz o przyszłej współpracy dotyczącej wymiany doświadczeń w zakresie interesujących stronę malezyjską projektów mObywatel i PIIT.

 

Obecność liderów z całego świata, intensywne rozmowy o etyce, edukacji i regulacjach, a także bilateralne spotkania z kluczowymi partnerami pokazują, że wydarzenie to było jednym z najważniejszych forów międzynarodowych w obszarze cyfryzacji i rozwoju społeczeństwa informacyjnego.