Kobieta w ciemnym swetrze z golfem na ciemnym tle

Zastrzeż PESEL. To zwiększa bezpieczeństwo Twoich danych osobowych

Od 1 czerwca 2024 r. wszystkie instytucje, w tym banki i firmy telekomunikacyjne będą miały obowiązek sprawdzać bazę zastrzeżonych numerów PESEL. To na nie, w razie oszustwa, spadnie obowiązek udowodnienia, że dopełniły wszelkich czynności i zweryfikowały podane im dane wierzyciela. 

 

Coraz więcej Polaków korzysta z nowej usługi i zastrzega swój numer PESEL. Po co? Odpowiedź jest prosta – by nie tylko chronić swoje dane osobowe, ale także, by uniknąć konsekwencji kradzieży dokumentów, czy danych.

Do tej pory to ofiary kradzieży danych borykały się z problemem konsekwencji, jakie musieli ponosić z tytułu np. zaciągniętych pożyczek. Właśnie dlatego warto zastrzec numer PESEL. Po pierwsze, usługa jest bezpłatna. Po drugie – oszuści nie będą mogli użyć twojego zastrzeżonego numeru PESEL. A po trzecie – w każdej chwili możesz zastrzec numer PESEL ale też i cofnąć jego zastrzeżenie.

Jak zastrzec dane? Możesz to zrobić bardzo prosto w aplikacji mObywatel 2.0 i na stronie internetowej mobywatel.gov.pl. Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zastrzeżenie - nie jest to działanie ostateczne.

Dokąłdnie tak samo wygląda proces cofnięcia zastrzeżenia: wystarczy w aplikacji mObywatel 2.0 odznaczyć opcję – Zastrzeż PESEL.

Co warto wiedzieć:

  • Po zastrzeżeniu numeru PESEL nadal możesz z niego skorzystać kiedy załatwiasz sprawy urzędowe lub idziesz do lekarza czy kupujesz leki na receptę.
  • Gdy numer PESEL jest zastrzeżony, nie podpiszesz umowy o kredyt czy pożyczkę oraz nie zrobisz zakupów na raty. Nie otrzymasz także duplikatu karty SIM do telefonu ani nie załatwisz niektórych spraw notarialnych. Jednak w tym celu wystarczy na czas takiego działania cofnąć Zastrzeżenie.

 

Elżbieta Michalkova, główny specjalista, Departament Polityki Konsumenciej