
Zasady ustalania cen dostępu hurtowego dla sieci wybudowanych z dofinansowaniem
03 kwietnia 2025
W odpowiedzi na postulaty rynku telekomunikacyjnego, płynące zarówno ze strony hurtowych operatorów sieci dostępowych (OSD), jak i korzystających z tych sieci operatorów z klientami detalicznymi (OK), opublikowaliśmy zasady ustalania cen dostępu hurtowego dla sieci wybudowanych z dofinansowaniem.
Przyznanie pomocy publicznej w ramach programów POPC, KPO i FERC wiąże się z obowiązkiem zapewnienia skutecznego, opartego na sprawiedliwych i niedyskryminujących warunkach dostępu hurtowego do dofinansowanej sieci, co ma swe źródło w art. 52 rozporządzenia GBER. Obowiązek zapewnienia dostępu hurtowego jest realizowany m.in. poprzez przygotowanie i stosowanie oferty hurtowej (opublikowanej z uwzględnieniem uwag zgłoszonych przez Prezesa UKE), która określa warunki dostępu hurtowego, w tym warunki finansowe. Źródłem obowiązku stosowania oferty hurtowej jest zobowiązanie beneficjenta (ostatecznego odbiorcy wsparcia) przyjęte w umowie o dofinansowanie.
OSD określa cenę dostępu hurtowego w projekcie oferty hurtowej w oparciu o jedne z następujących punktów odniesienia i zasad ustalania cen wskazanych w art. 52 ust. 9 rozporządzenia GBER (obowiązującym na dzień ustalania ceny):
a. średnie publikowane ceny hurtowe obowiązujące w innych, porównywalnych i bardziej konkurencyjnych obszarach państwa członkowskiego;
b. ceny regulowane już ustalone lub zatwierdzone przez krajowy organ regulacyjny dla odnośnych rynków i usług; lub
c. orientacja kosztowa lub metodyka obowiązująca na podstawie sektorowych ram regulacyjnych.
Za wskazany w art. 52 ust. 9 lit. a rozporządzenia GBER, porównywalny i bardziej konkurencyjny obszar, w stosunku do obszaru objętego pomocą na infrastrukturę szerokopasmową, UKE przyjmuje obszar, na którym usługi hurtowe świadczy operator, który bez dofinansowania wybudował lub bez dofinansowania nabył prawa do sieci telekomunikacyjnych i nie podlega obowiązkom regulacyjnym.
Na potrzeby kolekcji danych, UKE opracował kwestionariusz ankiety, który uwzględnia m.in. opłaty netto z cennika hurtowego, dotyczące usług oferowanych i sprzedawanych przez przedsiębiorcę wypełniającego kwestionariusz ankiety oraz liczbę kontraktów zawartych na tych cenach.
UKE wezwał operatorów hurtowych działających na tak zdefiniowanych porównywalnych i bardziej konkurencyjnych obszarach do przekazania uzupełnionego kwestionariusza ankiety. Nadesłane kwestionariusze ankiety stanowią źródło dla wyznaczenia średnich ważonych cen dla usług abonamentowych i jednorazowych świadczonych przez beneficjentów programów POPC/KPO/FERC, zawartych w przekazywanych przez nich do opiniowania UKE, ofertach hurtowych.
Wyznaczone trzy najpopularniejsze przepływności: 300, 600, 1000 Mb/s (stanowiące według badania i danych UKE ponad 90% sprzedanych usług) oraz najwyższa wskazana w kwestionariuszach ankiety przepływność usług BSA Ethernet stanowią granice korytarzy cenowych. Na podstawie zidentyfikowanych korytarzy cenowych możliwe jest również wyliczenie ceny za przepływności pośrednie w poszczególnych korytarzach.
W odpowiedzi na postulaty rynku zgłoszone w ramach prac Zespołu Doradczego, w którym uczestniczą przedstawiciele wszystkich kluczowych izb branżowych, Prezes UKE opracował zasadę ustalania cen w oparciu o wskaźnik porównywalności obszarów dofinansowanych z bardziej konkurencyjnymi na podstawie analizy powierzchniowej rozmieszczenia punktów adresowych z wykorzystaniem diagramu Woronoja. Oznacza to, że UKE uwzględnia odpowiednio fakt, iż budowa i utrzymanie sieci na danym obszarze jest tym droższe, im występuje na nim większe rozproszenie punktów adresowych (co cechuje obszary o niskiej opłacalności ekonomicznej).
Jeżeli OSD ze złożoną do zaopiniowania ofertą nie będzie mieścił się w aktualnym poziomie punktów odniesienia oraz dopuszczalnym poziomie cen dla poszczególnych usług bądź dla danej pozycji nie ma wyznaczonej ceny, może skorzystać z art. 52 ust. 9 lit. b lub c rozporządzenia GBER. Może więc albo oprzeć się o ceny regulowane, albo przedstawić uzasadnienie kosztowe, które później będzie przez UKE szczegółowo analizowane.
Mam nadzieję, że zaproponowane zasady zapewnią oczekiwaną przez rynek stabilność prowadzenia biznesu. OSD dają one możliwość przewidzenia z góry, czy kompletny i poprawny pod względem merytorycznym wniosek zostanie zaopiniowany pozytywnie. OK z kolei da możliwość oszacowania, jak w nadchodzącym roku będą kształtowały się ceny nowo zamawianych przez nich usług w sieciach obcych, bo poziomy odniesienia będą – co do zasady – uaktualniane raz do roku.
Jacek Oko, Prezes UKE
Czytaj także w Biuletynie Informacji Publicznej
Komunikat w sprawie zasad ustalania cen dostępu hurtowego dla sieci wybudowanych z dofinansowaniem