Kobieta w ciemnej marynarce i jasnej bluzce na ciemnym tle

Zakupy w grach – proste ale czy zawsze kontrolowane?

Ostatnie miesiące roku to czas kojarzący się ze świąteczną atmosferą, miłym nastrojem i.. okazjami cenowymi! Sklepy niejednokrotnie kuszą klientów znacznie większymi rabatami, przy okazji Black Friday czy Cyber Monday. Nie tylko rzeczy z półek sklepów stacjonarnych są na wyciągnięcie ręki. W sprzedaży jest wiele produktów stricte wirtualnych, które konsumenci nabywają przez internet, np. wszelkiego rodzaju cyfrowe dodatki, zakupy w grach czy subskrypcje w serwisach streamingowych.

 

Współczesny świat roztacza przed nami cały wachlarz coraz to nowych możliwości. Jak wynika z badania konsumenckiego przeprowadzonego na zlecenie UKE w zeszłym roku, 72,9% ankietowanych dzieci gra w gry. Jest to jedna z najpopularniejszych form rozrywki, którą bezsprzecznie interesują się w większości najmłodsi. Nic więc dziwnego, że stale rośnie popularność zakupów związanych z grami wideo. Wszystko w łatwy, szybki, a przede wszystkim bezpieczny sposób.

Jak sprawdzić czy dany tytuł po pierwsze – jest odpowiedni dla dziecka w konkretnym wieku, po drugie – czy w grze można spotkać się z opcją zakupów?

Z pomocą przychodzi PEGI (Pan European Game Information), czyli europejski system oceny gier. Wprowadzony i popularyzowany w Polsce przez Stowarzyszenie Producentów i Dystrybutorów Oprogramowania Rozrywkowego (SPIDOR). Dzięki temu systemowi możemy sprawdzić oznaczenie wieku i występujące w grze treści.

Informacje na pudełku

 „Opakowanie” każdej gry zawiera bardzo przydatne informacje, z którymi należy zapoznać się przed zakupem. Słowo „opakowanie” czy też „pudełko” nieprzypadkowo zapisałam w cudzysłowie. Zarówno gra w wersji płytowej, jak i jej cyfrowy odpowiednik opatrzone są oznaczeniami systemu PEGI.

Europejski system oceny gier podzielony został na pięć kategorii wiekowych:

Ryc. 1. Oznaczenia wiekowe PEGI.

Źródło: https://pegi.info

Zgodnie z nimi każda gra opatrzona jest odpowiednim symbolem oznaczającym wiek od którego można w nią zagrać. Co więcej, rozszerzony opis każdej z pięciu kategorii informuje czego można spodziewać się po danym tytule. Przykładowo, rozgrywka od 3 lat nie powinna przestraszyć, zawierać wulgarnego języka czy nieodpowiednich treści dla najmłodszych graczy.

Drugim, obowiązkowym oznaczeniem, z którym należy się zapoznać są informacje o treściach, jakie mogą pojawić się podczas rozgrywki:

Ryc. 2. Deskryptory treści PEGI.

 

Źródło: https://pegi.info

Dzięki tak czytelnym oznaczeniom w łatwy sposób zweryfikujemy czy gra, którą zamierzaliśmy kupić jest odpowiednia dla naszej pociechy.

Zakupy w grach

Kolejną rzeczą, na którą należy zwracać uwagę jest opcja robienia zakupów w grze. Około 41% rodziców przyznaje, że ich dzieci wiedzą, jak zrobić zakupy przez aplikacje mobilne. Co więcej, dzieci najczęściej korzystają z usług premium w kontekście zakupów w grach (52,2%) i aplikacjach (48,3%). Aktualnie, przykładowo z poziomu aplikacji zainstalowanych w naszych telefonach, tabletach czy konsolach lub korzystając ze stron sklepów online możemy – łącząc się z internetem – wrzucić do wirtualnego koszyka sklepowego wszystkie najnowsze tytuły czy dostępne dodatki, za które niejednokrotnie płacimy kartą podpiętą pod elektroniczny portfel czy też dodaną do konkretnego sklepu, albo kwota zakupu jest dopisywana do comiesięcznej faktury (tzw. direct billing).

Najmłodszym oznaczeniem w systemie PEGI, które zostało ogłoszone w 2018 rok, jest ikonka: Zakupy w grze. Została wprowadzona jako element informujący użytkowników, w tym rodziców, że podczas rozgrywki możliwe są zakupy.

Ryc. 3. Zakupy w grze – ikona PEGI.

 

Źródło: https://pegi.info

Warto sprawdzić czy oznaczenie pojawia się w tytułach, w które grają najmłodsi. Pamiętajmy, że za pomocą kilku kliknięć można dokonać dowolnego zakupu w grze. Z jednej strony proste i wygodne pobranie najnowszych treści, jednak złudne w momencie, w którym nie kontrolujemy wydatków. Zawsze warto zwracać uwagę za co i ile płacimy, a przede wszystkim rozmawiać z dziećmi o tym w jaki sposób korzystać z rozrywki bez ponoszenia dodatkowych opłat. 59,1% rodziców deklaruje, że stosuje kontrolę rodzicielską w kontekście wspólnego ustalania zasad korzystania z internetu. Mniejszy odsetek rodziców monitoruje wydatki na kartach kredytowych czy użycie kart typu pre-paid.  

Na zakończenie

Nie decydujmy się pochopnie na zakupy w promocyjnych cenach. Sprawdźmy informacje o grze, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy do końca przekonani czy to odpowiednia rozrywka dla naszego dziecka. Odwiedzajmy stronę internetową Pan European Game Information (https://pegi.info) dostępną m.in. w języku polskim lub – co niejednokrotnie jest szybszym sposobem searchingu – skorzystajmy z aplikacji PEGI RATINGS , dostępnej w sklepach dedykowanych systemom operacyjnym (Google Play czy Apple Store).

Ryc. 4. QR kody do pobrania aplikacji PEGI RATINGS w Google Play i Apple Store.

                   

Źródło: Google Play i Apple Store.

Ranking PEGI zawsze wesprze w rozszyfrowaniu i zrozumieniu ikonek widocznych na opakowaniu pudełka z grą, a przede wszystkim upewni nas, że wiemy w co gra dziecko i że jest to produkt dostosowany do jego wieku.

 

Katarzyna Grabowska, główny specjalista, Departament Polityki Konsumenckiej