Milena Górecka

Wakacje z UKE, czyli co zrobić by nie zaskoczyła nas faktura

Zaczęły się wakacje, luzowane są kolejne obostrzenia i coraz więcej osób planuje urlopy w Polsce i za granicą. Po miesiącach izolacji, ograniczonych kontaktów, strachu o zdrowie nasze i bliskich, każdy potrzebuje wytchnienia. Poprzednie wakacje były inne niż dotychczas, wielu z nas zrezygnowało z wczasów. W tym roku znacznie więcej osób planuje urlop za granicą. 

Wyjeżdżając na urlop liczymy na odpoczynek, dobrą zabawę i relaks. To czas kiedy wydajemy oszczędności na nasze przyjemności. Niestety, jeśli będziemy nieuważni, poza kosztami wczasów, biletów, noclegów itp., po wakacjach może nas zaskoczyć wysokość faktury za usługi telekomunikacyjne. I może być to większe zaskoczenie niż cena gofrów nad Bałtykiem. 

Chcieliśmy zrobić przyjemność wnuczkowi

Dziadkowie zabrali wnuczka na wakacje na Ukrainę, skąd pochodziła ich rodzina. Spędzili tam dwa tygodnie. Przed wyjazdem 8-letni Kuba dostał od nich w prezencie smartfon. W kolejnym miesiącu przyszła faktura na kilkanaście tysięcy złotych. Zrozpaczeni najpierw złożyli reklamację do dostawcy usług, a potem wniosek o interwencję do Delegatury UKE. Okazało się, że Kuba regularnie korzystał z internetu i dzwonił do kolegów. Ukraina nie należy do Unii Europejskiej, więc koszt transferu danych i połączeń był wysoki. 

Wyjechałem w głuszę by się odstresować, a teraz mam płacić

Michał uciekł od zgiełku miasta i cywilizacji do domku w lesie blisko granicy z Rosją. Niestety, ciężko z tej cywilizacji zrezygnować. Fajny jest szum lasu i ptaków śpiew, ale pod warunkiem, że mamy dostęp do Facebooka, Instagrama i Netflixa. A głusza ma to do siebie, że różnie tam bywa z zasięgiem. Michał nie zwrócił uwagi i przez kilka dni korzystał z usług łącząc się z siecią rosyjskiego dostawcy, który miał silniejszy sygnał. Jakież było zdziwienie i pretensje, gdy przyszedł rachunek. 

No ale przecież to nie ja, to dziecko

„No jak Pani może tak mówić, tak może tłumaczyć operator, a nie Pani” usłyszała kilka dni temu nasza koleżanka pełniąca dyżur na infolinii CIK. Po poradę zadzwonił abonent, który dał 5-letniemu dziecku tablet z dostępem do internetu i możliwością dopisania zakupów do rachunku. No i dziecko korzystało, a rachunek wyniósł 800 zł. 

A miało być tak pięknie i tanio

Anka planując wyjazd dla swojej rodziny przeglądała dziesiątki ofert biur podróży, tanich noclegów i biletów. Trafiła na atrakcyjny apartament w słonecznej Italii w bardzo przystępnej cenie. Strona, na której znalazła ofertę, przypominała do złudzenia serwis dość popularnego portalu oferującego noclegi. Nawet były tam komentarze osób zachwalających urok miejsca i warunki pobytu. Tyle tylko, że była to fałszywa strona, a adres nieznacznie się różnił od oryginału. Zanim Anka się zorientowała, zrobiła rezerwację, podała wszystkie dane, skontaktowała z „gospodarzem” i wysłała sporą zaliczkę. Chwilę później zniknęła strona i urwał się kontakt z „wynajmującym”. 

To tylko kilka przykładowych historii. Czy spędzisz urlop w górach, na wsi, czy nad morzem, w Paryżu czy na Dominikanie, pamiętaj o kilku zasadach, dzięki którym poza miłymi wspomnieniami nie przywieziesz z wyjazdu wysokiego rachunku. Przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik wakacyjny, gdzie znajdziecie najważniejsze informacje o tym jak korzystać z usług na wakacjach. 

Roaming to podstawa

Wyjeżdżając na urlop za granicę pamiętajcie o włączeniu i zasadach korzystania z roamingu. 

Połączenie w roamingu wykonujesz, gdy dzwonisz z polskiego numeru będąc za granicą. Nie ma znaczenia dokąd dzwonisz – na polski czy na inny europejski numer. Istotne, że twój telefon zalogowany jest do sieci zagranicznej. Zgodnie z zasadą Roam Like At Home (RLAH) rozliczanie usług świadczonych w roamingu na terenie Unii Europejskiej odbywa się na takich samych warunkach, jakie mamy w Polsce. Dostawca usług nie może więc naliczać dodatkowych opłat, za wyjątkiem opłat wynikających z Polityki Uczciwego Korzystania. 

W przypadku dostępu do internetu operator przyznaje nam określony limit transmisji danych. Minimalna wysokość limitu jest powiązana z wysokością opłaty abonamentowej lub kwotą doładowania w przypadku usług pre-paid oraz z wielkością krajowego pakietu danych. Twój operator powinien poinformować Cię o limicie danych dostępnym w roamingu. Po przekroczeniu przyznanego limitu operator może naliczać dodatkowe opłaty. 

Od 1 lipca 2021 r. maksymalna stawka hurtowa za transmisję danych wynosi 16,84 zł brutto/GB.

Gdy Twój telefon zaloguje się do sieci w innym kraju, otrzymasz SMSem powiadomienie z informacjami o kosztach jakie poniesiesz korzystając z usług w roamingu w kraju, w którym przebywasz.

Dostawcy mogą również oferować umowy bez usług roamingowych albo specjalnie sformułowane alternatywne umowy roamingowe z taryfami niepodlegającymi przepisom unijnym, np. jeśli korzystasz z roamingu poza UE. Tego typu opcje musisz sam wybrać i zrobić to świadomie. 

Jeśli wyjeżdżasz poza Unię Europejską skontaktuj się z dostawcą i sprawdź koszty korzystania z usług. Sprawdź, czy możesz skorzystać z dodatkowej oferty/pakietu pozwalającego na obniżenie kosztów. Zwróć uwagę, w jakiej strefie jest kraj do którego podróżujesz. Koszt roamingu (zwłaszcza transferu danych) w krajach spoza UE może być bardzo wysoki. 

Przy granicy

Aby uniknąć niezamierzonego korzystania z roamingu na terenach przygranicznych sprawdź do jakiej sieci zalogowany jest Twój telefon. Informacja będzie na wyświetlaczu. Zmień tryb wyboru sieci na manualny i wybierz sieć swojego dostawcy. Wtedy Twój telefon nie połączy się automatycznie z siecią zagraniczną. 

Wakacje to czas oszustów

Pamiętaj, że wakacje to czas oszustów, którzy wykorzystują socjotechnikę by wyłudzić nasze dane osobowe, dane do kont, kart płatniczych i środki pieniężne. Ataki phishingowe są coraz bardziej powszechnym zjawiskiem i ich ofiarami pada wiele osób. Niestety rzadko udaje się odzyskać utracone w procederze pieniądze. 

Aby z urlopu przywieźć tylko miłe wspomnienia i nie wrócić z wysokim rachunkiem, przeczytajcie Wakacyjny Poradnik UKE (Poradnik wakacyjny UKE - Centrum Informacji Konsumenckiej 

Życzymy Wam udanych wyjazdów, pięknych zachodów słońca, błogiego relaksu i tylko trafionych promocji!

Pliki do pobrania