Magdalena Dydyszko, koordynator ds. dostępności

Urząd Komunikacji Elektronicznej „otwarty dla niewidomych”

Czasem warto się pochwalić – szczególnie, gdy chodzi o docenienie działań na rzecz osób ze szczególnymi potrzebami: UKE zajął pierwsze miejsce w regionalnym konkursie IDOL Fundacji Szansa dla Niewidomych. Teraz przed nami finał, w którym liczymy także na Wasze głosy.

30 sierpnia 2021 podczas regionalnej konferencji REHA FOR THE BLIND IN POLAND Światowe Spotkanie Niewidomych, Słabowidzących i Ich Bliskich uhonorowani zostaną laureaci regionalnego etapu konkursu IDOL Fundacji Szansa dla Niewidomych, w tym UKE jako zwycięzca w województwie mazowieckim. Kategoria, w której byliśmy nominowani to "Urząd otwarty dla niewidomych".

Kolejnym wyzwaniem w konkursie IDOL 2021 jest dla nas etap ogólnokrajowy. Wciąż można oddawać głosy na finalistów.

Nagrody przyznaje Fundacja „Szansa dla niewidomych”, a mogą liczyć na nie wszyscy ci, których  działania skierowane są w stronę środowiska osób niewidomych.

Nagroda w konkursie jest również docenieniem działań UKE jak i pracy koordynatorów ds. dostępności. O tym co robimy, by być dostępnymi dla każdego pisaliśmy już na blogu. To działania nie zawsze łatwe w realizacji, ale dające dużo satysfakcji. Satysfakcji z tego, że codziennie podejmujemy działania na rzecz zapewnienia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami, bo dzięki temu otwieramy się na drugiego człowieka, odpowiadając na pytanie: „Jak możemy pomóc?”.

Co robimy dla niewidomych, czyli dlaczego warto na nas głosować?

Budynki siedziby UKE w Warszawie oraz w piętnastu Delegaturach są dostępne dla osób ze szczególnymi potrzebami, w szczególności w zakresie odpowiedniej szerokości drzwi wejściowych do budynków, dostępności wind, swobodnej komunikacji wewnątrz budynku oraz obsługi osób ze szczególnymi potrzebami. Szczegółowe informacje dotyczące dostępności budynków UKE znajdują się na stronie urzędu.

Ponadto na drzwiach do głównych pomieszczeń użytkowych Urzędu umieściliśmy naklejki informacyjne w alfabecie Braille’a. Znajdziecie je na wysokości około 120 cm nad klamką.

W centrali UKE dodatkowo można z recepcji na parterze wypożyczyć mobilne mapy dotykowe danego piętra, a na każdym piętrze w holu windowym znajdziecie taką mapę umieszczoną na stojaku. Mapa jest na wysokości około 80 cm z odpowiednio nachylonym pulpitem.

W planach mamy nagranie też filmów z wirtualnym spacerem po budynku centrali i poszczególnych Delegatur z napisami, lektorem oraz z tłumaczeniem na polski język migowy.

Zachęcamy do głosowania na nas na etapie finałowym. Głosowanie trwa do 30 sierpnia 2021 r. pod adresem: https://idol.szansadlaniewidomych.org/ogolnopolski

Żeby zagłosować trzeba wybrać zakładkę „URZĄD OTWARTY DLA NIEWIDOMYCH” i znaleźć Urząd Komunikacji Elektronicznej (Magdalena Dydyszko/Koordynator ds. dostępności UKE).

Pod opisem jest link do oddania głosów. Po zagłosowaniu na adres poczty elektronicznej będzie wysłany mail z prośbą o potwierdzenie oddania głosu.

Razem mamy moc!

Magdalena Dydyszko
naczelnik, koordynator ds. dostępności, Departament Polityki Konsumenckiej

Mapa parteru centrali UKE przygotowana dla osób niewidomychMapa parteru centrali UKE przygotowana dla osób niewidomych