Kobieta w białej bluzce na ciemnym tle

#JaOnline, czyli sprawy urzędowe przez internet

Jeszcze kilka lat temu myśl o tym, że musimy wyrobić dowód osobisty, rozliczyć PIT lub zgłosić narodziny dziecka nie napawała nas radością. Urzędy kojarzyły nam się z długimi kolejkami, mnóstwem dokumentów i nierzadko koniecznością wzięcia dnia wolnego, by starczyło nam czasu na załatwienie wszystkich spraw.

Czy coś się zmieniło na przestrzeni lat? Oczywiście! Ogromną zmianą jest portal obywatel.gov.pl. Dzięki niemu większość spraw, które musieliśmy załatwiać osobiście, załatwimy przez internet. To czego potrzebujemy, by ułatwić sobie codzienność to profil zaufany.

Profil zaufany to metoda potwierdzenia swojej tożsamości w systemie elektronicznym. Każdy obywatel Polski może go bezpłatnie utworzyć. W 2019 roku aż 2 114 370 Polaków skorzystało z tej możliwości i jest to do tej pory rekordowy wynik. Mniej więcej tyle samo profili powstało w ciągu 7 poprzednich lat!

Najchętniej z usług e-administracji korzystają mieszkańcy dużych miast. Ślązacy najczęściej załatwiają swoje sprawy online, najrzadziej do portalu obywatel.gov zaglądają osoby z województwa warmińsko- mazurskiego.

A co najczęściej sprawdzamy?

Zgodnie z danymi za rok 2019 rekordy bije możliwość sprawdzenia historii pojazdu. Polacy skorzystali z niej aż 129 859 339 razy! Póki co nie mamy danych za rok 2020, ale zapewne przewagę zyska tu portal pacjent.gov.pl, dzięki któremu możemy sprawdzić wyniki testu, czas trwania kwarantanny bądź pobrać kod recepty.

Za korzystaniem z e-administracji przemawia bardzo wiele korzyści, ale czy mamy się czego obawiać? Powierzając swoje dane zawsze uważnie sprawdzajmy czy strony, na których się logujemy są prawdziwe. Niestety, ale pojawiły się już pierwsze próby podszywania się pod instytucje zaufania publicznego i wyłudzenia danych.

Aby wiedzieć jak korzystać bezpiecznie z e-administracji i jakie możliwości nam daje, zachęcamy do skorzystania z kursów UKE w ramach kampanii J@ Online.

Każdy z kursów składa się z modułów, do których można wracać w dowolnym czasie. Po ukończeniu kursu i sprawdzeniu wiedzy w teście możecie otrzymać Certyfikat UKE.

Aby przypominać użytkownikom internetu o zasadach cyberbezpieczeństwa prowadzimy kampanię #JaOnline

Nasze kursy: Bankowość on-line, Zakupy w internecie i Sprawy urzędowe przez internet, są kolejnym elementem kampanii, która pomoże konsumentom oswoić wirtualną rzeczywistość.

Sprawdźcie swoją wiedzę i przekonajcie się, czy znacie zasady bezpieczeństwa.

 

Aleksandra Mokrzycka, główny specjalista, Departament Polityki Konsumenckiej