kobieta w czarnym golfie na czarnym tle

Dziś Globalny Dzień Świadomości Dostępności

Czy potrafisz sobie wyobrazić życie bez dostępu do internetu? Byłoby ciężko, zwłaszcza że coraz więcej aspektów naszego życia jest nieodłącznie związanych ze światem wirtualnym. Nauka, praca, zakupy, usługi, sprawy urzędowe – to wszystko coraz częściej odbywa się zdalnie. Dlatego tak ważne jest, aby strony internetowe były dostępne dla wszystkich. Co za tym idzie – aby była zapewniona dostępność cyfrowa, zarówno przez podmioty publiczne, jak i biznes.

 

Przypomina nam o tym Globalny Dzień Świadomości Dostępności (GAAD), przypadający w tym roku 16 maja. Celem GAAD jest skłonienie wszystkich do mówienia, myślenia i uczenia się na temat dostępności cyfrowej i integracji ponad miliarda ludzi na całym świecie, dotkniętych różnego rodzaju niepełnosprawnością.

Wykluczenie cyfrowe może spotkać każdego

Ale czy dostępność jest ważna tylko dla osób dotkniętych jakimś rodzajem niepełnosprawności? Zdecydowanie nie. Wystarczy sobie wyobrazić, że złamaliśmy rękę i już mamy problem z korzystaniem z bankomatu czy przeglądaniem stron internetowych. Dlatego istotne jest, aby każdy użytkownik mógł korzystać ze stron internetowych czy aplikacji mobilnych niezależnie od swoich możliwości. Bo wykluczenie cyfrowe, w zależności od sytuacji życiowej czy etapu życia, może spotkać każdego, nie tylko osobę z niepełnosprawnością. Dostępność cyfrowa zapewnia dostęp do informacji i usług, które mogą się okazać niezbędne do codziennego funkcjonowania każdemu z nas.

Efektem zapewnienia dostępności cyfrowej jest więc możliwość włączenia do naszego życia społecznego szerszej grupy osób, które do tej pory, z różnych względów, mogły czuć się wykluczone.

Ustawa o dostępności niektórych produktów i usług

Warto przy okazji wspomnieć o pracach nad projektem ustawy o dostępności niektórych produktów i usług, w których bierze udział także Urząd Komunikacji Elektronicznej. Ustawa ta przeniesie do polskiego systemu prawnego wymogi dyrektywy UE o dostępności niektórych produktów i usług (European Accessibilty Act, EAA). Jej celem jest stworzenie jednolitego i nowoczesnego zestawu zasad dostępności produktów i usług, co przyniesie korzyści zarówno osobom ze szczególnymi potrzebami, jak i biznesowi.

Elżbieta Milchalkova, ekspert, Departament Polityki Konsumenckiej