Kobieta w czerwonej bluzce na ciemnym tle

Dostępność w pigułce, czyli Światowy Dzień Świadomości Dostępności 2022

Prawdopodobnie wszyscy zgodzimy się, że dostępność ma znaczenie. Warto projektować technologie cyfrowe, które nie wykluczają użytkowników z niepełnosprawnością... ani nikogo innego! Warto o tym przypomnieć w Światowym Dniu Świadomości Dostępności, czyli  Global Accessibility Awareness Day (GAAD), przypadającym - co roku - w każdy trzeci czwartek maja. 

Pytanie brzmi więc: dlaczego kwestie dostępności są jednymi z pierwszych rzeczy, które są pomijane w projektach, gdy brakuje na nie środków lub czasu?

W rzeczywistości wiele osób po prostu nie wie, od czego zacząć, jeśli chodzi o to, jak sprawić, by ich kolejny produkt lub usługa były dostępne. Wciąż nie jest to czynnik, który w pełni uwzględnia się w procesach projektowania i rozwoju, dlatego dostępność staje się często tylko dodatkiem, który można łatwo pominąć.

Czym jest Dzień Świadomości Dostępności?

Światowy Dzień Świadomości (Global Accessibility Awareness Day - GAAD) jest skierowany do programistów, projektantów i innych twórców, aby położyli większy nacisk na dostępność cyfrową i integrację miliarda ludzi na całym świecie, którzy są osobami z niepełnosprawnością. Jest on obchodzony w trzeci czwartek maja każdego roku.

Skąd wziął się pomysł na GAAD?

"Jedna osoba może coś zmienić i każdy powinien spróbować."

-John F. Kennedy

GAAD został zainspirowany jednym wpisem na blogu, napisanym przez programistę internetowego o imieniu Joe Devon w 2011 roku. Zaapelował on w nim do programistów, aby zjednoczyli się i pracowali nad zmniejszeniem luki w dostępności poprzez podnoszenie świadomości i globalne standardy.

Devon połączył wtedy siły z Jennisonem Asuncionem, aby wprowadzić ten dzień w życie. GAAD rozrasta się z każdym rokiem i obecnie osiągnął etap, w którym ludzie organizują wirtualne i osobiste wydarzenia na sześciu kontynentach na całym świecie.

Dlaczego świadomość dostępności jest tak ważna?

Istnieje wiele oczywistych powodów moralnych, dla których dostępność jest ważna, ale ostatecznie osoby z niepełnosprawnością powinny mieć takie same prawa jak reszta społeczeństwa - w tym możliwość korzystania, uczenia się i komunikowania w świecie cyfrowym. Gdy projektujemy z myślą o szeroko rozumianej dostępności (nie tylko tej cyfrowej), stwarzamy osobom z niepełnosprawnością więcej możliwości korzystania z technologii cyfrowych, a jednocześnie wspieramy różnorodność i integrację w miejscu pracy.

Co możesz zrobić, by wesprzeć akcję?

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, jak można zaangażować się w GAAD, jest strona internetowa Global Accessibility Awareness Day. Znajduje się tam lista różnych sposobów wsparcia, w tym:

  • Wydarzenia osobiste
  • Wydarzenia wirtualne
  • Webinaria
  • Gry komputerowe
  • Transmisja na żywo z programu BBC Access All Areas

Dołącz do #GAAD

Magdalena Dydyszko, koordynator ds. dostepności