Kurier z paczką

Raport o stanie rynku pocztowego w 2020 roku

Jaki był rok 2020 dla polskiego rynku pocztowego? Czy sprawdziły się prognozy analityków, że zdystansowanie społeczne i lockdown pobudzając handel elektroniczny, przełożą się na dynamiczne wzrosty ilości dostarczanych przesyłek kurierskich? Na te pytania odpowiada nasz najnowszy „Raport o stanie rynku pocztowego w 2020 roku”.

Od kilku lat polski rynek pocztowy rósł w bardzo szybkim tempie, znacznie wyprzedzając tempo wzrostu całej polskiej gospodarki. Jednak w odniesieniu do roku 2020 możemy mówić wprost o boomie nienotowanym od chwili liberalizacji rynku. Dotyczy to szczególnie najważniejszego jego segmentu – przesyłek kurierskich. 

W 2020 roku operatorzy działający w kurierskim segmencie rynku zwiększyli swoje przychody łącznie aż o niemal 1,7 mld zł w stosunku do 2019 roku. Taki skok przełożył się na blisko 33-proc. tempo wzrostu. Natomiast wolumen dostarczonych przez nich przesyłek wzrósł aż o 196 mln sztuk w stosunku do 2019 roku, co oznacza 45-proc. tempo wzrostu.

Co więcej, analitycy spodziewają się, że rynek e-commerce przez najbliższe lata będzie nadal rósł w tempie dwucyfrowym. Dalsze inwestycje w sieci punktów odbioru zapowiadają niemal wszyscy najwięksi gracze i jeżeli potwierdzą się prognozy wzrostu wartości polskiego rynku e-commerce, to wolumen przesyłek kurierskich w ciągu najbliższych kilku lat może wzrosnąć nawet do wartości rzędu 750 mln przesyłek rocznie.

Zapraszamy do pobrania i lektury raportu.

Dane z raportu są również dostępne w interaktywnej aplikacji Tableau.
 

Pliki do pobrania