Rzeczpospolita Cyfrowa: sprawne państwo i nowoczesna gospodarka - UKE

Menu główne

Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Bieżące informacje > Komunikaty > Rzeczpospolita Cyfrowa: sprawne państwo i nowoczesna gospodarka
 • dodaj do:
  • facebook
  • twitter
  • gogole+
  • linkedin

Rzeczpospolita Cyfrowa: sprawne państwo i nowoczesna gospodarka


2016-03-23
Prezes UKE Magdalena Gaj
- Rewolucja cyfrowa ciągle się dzieje na naszych oczach. Regulator musi widzieć to co nastąpi za 2 - 4 lata, a nie tylko to co jest tu i teraz. Nasze działania powinny stymulować rozwój rynku i zdrowej konkurencji, w której centrum jest konsument - już praktycznie - mobilny obywatel świata – powiedziała Magdalena Gaj Prezes UKE podczas odbywającej się 23 marca br. konferencji „Rzeczpospolita Cyfrowa. Jak Internet i technologie cyfrowe zmieniają naszą rzeczywistość?”

 

Podczas konferencji głos zabrała m.in. Anna Streżyńska Minister Cyfryzacji, Jerzy Kwieciński Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju oraz przedstawiciele firm związanych z sektorem nowoczesnych technologii.

Wszyscy prelegenci podkreślali, że kwestia cyfryzacji jest fundamentem rozwoju sprawnego państwa zarówno na poziomie gospodarczym jak i społecznym. Dotyczy to każdego obywatela, na przykład poprzez rozwój ekosystemu poświadczania tożsamości w zakresie dostępności do urzędów czy banków za pośrednictwem np. smartfonów, na co zwracała uwagę minister Streżyńska. 40 procent inwestycji Unii Europejskiej w tym zakresie, w minionej perspektywie finansowej, stało się udziałem Polski. Jednak aby nasz kraj mógł nadal się szybko się rozwijać ta tendencja  i ten kierunek inwestycji musi się utrzymać, podkreślał minister Kwieciński.
 
- Polska jest dziś jednym z liderów w zakresie penetracji usługami mobilnego dostępu do sieci Internet w Europie. W 2015 r. już ponad 94% naszych obywateli korzystało z takich usług. Wynik ten był o ok. 19 pp. wyższy niż średnia europejska. Pod względem penetracji usługami mobilnego Internetu Polska zajmowała w lipcu 2015 r. 5 miejsce w Europie – dodała Prezes Gaj.

Debata, zgodnie z zamiarem organizatorów, miała na celu rozpowszechnienie idei ogólnopolskiego programu „Rzeczpospolita Cyfrowa”, który ma na celu stworzenie platformy do wymiany myśli i doświadczeń wśród decydentów rynku tj. regulatorów, administracji samorządowej, operatorów, podmiotów dostarczających technologię i biorących udział w cyfryzacji i informatyzacji kraju.

*****************************
W załączeniu dostępna jest transkrypcja tekstowa nagrania z konferencji.

Udostępnienie informacji: (Monika Radecka) / (2016-03-23 14:57)
Ostatnia zmiana: (Monika Radecka) / (2016-03-24 14:46)
 • Do góry
 • Drukuj do PDF
dziennik urzędowy UKE
ePUAP
baner kradzieże infrastruktury
Internet Quality
Sąd Polubowny
zgłoś brak telefonu lub internetu
obywatel
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie