Ruszają konsultacje certyfikowanego mechanizmu monitorowania jakości dostępu do internetu - UKE

Menu główne

Tu jesteś: Strona główna > Aktualności > Bieżące informacje > Komunikaty > Ruszają konsultacje certyfikowanego mechanizmu monitorowania jakości dostępu do internetu
 • dodaj do:
  • facebook
  • twitter
  • gogole+
  • linkedin

Ruszają konsultacje certyfikowanego mechanizmu monitorowania jakości dostępu do internetu


2017-08-02
logo
Prezes UKE ogłasza społeczne konsultacje dokumentacji konkursowej na wybór podmiotu, który zapewni system pomiarowy do celów certyfikowanego mechanizmu monitorowania usługi dostępu do internetu.

 

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2015/2120, dostawcy usług dostępu do internetu są zobowiązani do podawania w umowach następujących prędkości transmisji danych:
 • w sieciach stacjonarnych:
         - minimalnych,
         - zwykle dostępnych,
         - maksymalnych
 • w sieciach ruchomych:
         - szacunkowych maksymalnych

Weryfikacja warunków umownych może zostać przeprowadzona poprzez pomiar prędkości dokonany za pomocą mechanizmu monitorowania certyfikowanego przez Prezesa UKE, a negatywne wyniki takiego pomiaru będą uznawane za nienależyte wykonanie umowy.

Pomimo obowiązywania uregulowań prawnych dotyczących jakości usług, sytuacja użytkowników wciąż nie jest zadowalająca. Analiza praktyk rynkowych wskazuje, że dostawcy realizują w tym zakresie obowiązki informacyjne w sposób niejednolity. Oferty usług dostępu do internetu nie są przejrzyste, a abonenci mają trudności z efektywnym porównaniem ofert różnych dostawców. Taka sytuacja negatywnie wpływa na możliwość dokonania świadomego wyboru usługi przez klienta, utrudnia również skuteczne dochodzenie roszczeń. Przedsiębiorcom utrudnia jakościową konkurencję, w sytuacji, w której prędkość transmisji danych odgrywa istotną rolę w przekazie marketingowym operatorów.

W zaistniałej sytuacji Prezes UKE podejmuje działania w celu stworzenia kompleksowego systemu ochrony praw użytkowników internetu w zakresie jakości usług.

Zasadniczym elementem tych działań jest zapewnienie abonentom możliwości korzystania z aplikacji służącej do pomiaru jakości usługi, w szczególności prędkości pobierania i wysyłania danych z wykorzystaniem internetu. W tym celu kluczowy jest wybór dostawcy systemu pomiarowego.

Stanowiska można zgłaszać od 2 do 18 sierpnia 2017 r. do godziny 15:00, na adres Kasprzaka 18/20, 01-211 Warszawa lub na adres e-mail: radoslaw.rosiak@uke.gov.pl.

Jednocześnie Prezes UKE we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, zainicjował działania zmierzające do wprowadzenia zmian legislacyjnych w ustawie Prawo telekomunikacyjne. Mają one na celu zwiększenie czytelności i przejrzystości ofert oraz zabezpieczenie interesów konsumentów w omawianym zakresie.

Autor informacji: (Radosław Rosiak) / (2017-08-02)
Udostępnienie informacji: (Monika Radecka) / (2017-08-02 11:37)
Ostatnia zmiana: (Monika Radecka) / (2017-08-08 10:35)
 • Do góry
 • Drukuj do PDF
dziennik urzędowy UKE
ePUAP
baner kradzieże infrastruktury
Internet Quality
Sąd Polubowny
zgłoś brak telefonu lub internetu
obywatel
Nasz serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie. Więcej informacji można znaleźć w Polityce prywatności.
Akceptuję politykę prywatności i wykorzystywania plików cookies w serwisie